Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gökçe

SDÜ - Mühendislik Fakültesi - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

fatihgokce[at]sdu.edu.tr
+90 246 211 13 84

Tasarım I-II

Son Guncelleme Tarihi: Eki 25, 2017 @ 14:53

AŞAĞIDA 2017-2018 GÜZ DÖNEMİ TASARIM I ve II DERSLERİ İÇİN DETAYLI AÇIKLAMALAR YAPILMIŞTIR. TÜM AÇIKLAMALARI DİKKATLİ ŞEKİLDE OKUMANIZ GEREKMEKTEDİR!

TASARIM I DERSİ ALANLAR İÇİN VİZE DÖNEMİ RAPORU BİLGİLENDİRME:

 • Sizden istenen projenize ilişkin bir Gereksinim Analiz Raporu hazırlamanızdır. Raporda bulunması gerekenler için aşağıdaki linklerdeki dökümanlardan faydalanabilirsiniz. En temel düzeyde, çözmeye çalıştığınız problem ve projenizle getirdiğiniz çözümün özet açıklaması; projenizin bileşenlerinin ve bunlar arasındaki ilişkilerin gösterildiği bir blok diyagramı ve bunlara ilişkin açıklamalar; varsa donanım bileşenlerinize ait bir liste ve projeniz içindeki kullanımları hakkında açıklamalar; varsa projenize entegre etmeyi düşündüğünüz yazılım, kütüphane vs bilgileri ve nasıl entegre edileceğine dair açıklamalar; use-case diyagramları; varsa veri tabanı sözlüğü; arayüz tasarımınıza ilişkin çizim şeklinde gösterimler; ikinci dönem dahil tüm yılı kapsayan Gantt Chart bulunması gerekmektedir. Bunun dışında aşağıdaki dökümanlardan edineceğiniz bilgilerle raporunuzu zenginleştireceğiniz her bilgi hem puanınızın yükselmesini sağlayacak hem de projenizin ilerleyişindeki olası aksaklıkların minimize etmeniz için faydalı olacaktır.
 • İyi Gereksinim Yazma Teknikleri, Kasım ŞEN
 • Gereksinim Analizi, Güven Köse
 • Yazılım Gereksinim Analizi, Elif Boncuk
 • Software Requirements Specification, 0Wikipedia
 • RAPORLARIN SON GÖNDERİM TARİHİ 12 Kasım 2017, Pazar 23:59:59’dur. Rapor gönderimine ilişkin detaylar için en alttaki “RAPOR GÖNDERİMİ” bölümüne bakınız.
 • TASARIM I DERSİ ALANLAR İÇİN DÖNEM SONU RAPORU ve DEMOSU BİLGİLENDİRME:

  • Raporunuzda, öncelikle üzerinde uğraştığınız problemi ve projenizle getirdiğiniz çözümü tanıtmanız gerekmektedir. Projenizin blok diyagramı şekilde bileşenlerinin ve bunlar arasındaki ilişkilerin gösterildiği bir sunumu ve buna ilişkin açıklamalar olmalıdır. Raporunuz projenizin kodlanmasına ve projeniz herhangi bir donanım içeriyorsa bu bileşenlerinin gerçekleştirilmesine imkan sağlayacak tüm detayları içermelidir. Bu açıdan UML diyagramlarından projenize uygun olan ve gerekli olan tüm diyagram türlerini çizmeniz gerekmektedir. Projeniz veri tabanı içeriyorsa buna ilişkin veri sözlüğü bulunmalıdır. Projeniz donanım da içeriyorsa bunlara ilişkin detaylar da bulunmalıdır. Kullanacağınız donanımlar arasında nasıl bağlantılar olacak; hangi veriler, hangi formatta kimden kime gidecek gibi tüm detayları belirlemiş ve raporlandırmış olmanız gerekmektedir. Projenizde arayüz bulunacaksa buna ilişkin de tasarımlarınızı netleştirip sunmalısınız. Kullanacağınız yazılım/varsa donanım teknolojilerinin neler olduğunu anlatmalı ve ayrıca varsa kullanacağınız yazılım araçları, kütüphaneleri vs varsa bunlardan bahsetmeli, nasıl hangi amaçla sisteminize entegre edeceğinizi/kullanacağınızı anlatmanız gerekmektedir. Son olarak raporunuzda gelecek döneme ait çalışmalarınızın planını içeren bir de Gantt Chart bulunması gerekmektedir.
  • Bir sonraki dönemden itibaren artık projenizi tam anlamıyla gerçekleştirmeye başlayacaksınız. Bu nedenle sunacağınız rapordaki açık bırakılmamış, netleştirilmiş her türlü detay sizin hızlı, kolay ve sorunsuz ilerlemeniz açısından önemlidir. Netleştirilmemiş her detay, projedeki ilerleyişinizi yavaşlatacağı gibi puan kaybetmenize de yol açacaktır!
  • Dönem sonunda projenizi gerçekleştirmeye yönelik ilk çalışmalara başladığınızı gösteren bir de demo yapmanız istenecektir. Bu demoda sizden tamamlanmış bir ürün beklenilmemekte olup, projenizin bileşenlerinden bir kısmına ait alt modülleri ilk halleriyle de olsa çalışır hale getirdiğinizi gösterebilmeniz gerekmektedir.
  • Raporunuzun gönderimi için son tarih 07 Ocak 2018, Pazar, 23:59:59’dur.
  • Dönem sonundaki Demo tarihleri Final sınavları zamanında ayrıca duyurulacaktır.

  TASARIM II DERSİ ALANLAR İÇİN VİZE DÖNEMİ RAPORU ve DEMOSU BİLGİLENDİRME:

  • Raporunuzda, öncelikle üzerinde uğraştığınız problemi ve projenizle getirdiğiniz çözümü tanıtmanız gerekmektedir. Projenizin blok diyagramı şekilde bileşenlerinin ve bunlar arasındaki ilişkilerin gösterildiği bir sunumu ve buna ilişkin açıklamalar olmalıdır. Raporunuz projenizin kodlanmasına ve projeniz herhangi bir donanım içeriyorsa bu bileşenlerinin gerçekleştirilmesine imkan sağlayacak tüm detayları içermelidir. Bu açıdan UML diyagramlarından projenize uygun olan ve gerekli olan tüm diyagram türlerini çizmeniz gerekmektedir. Projeniz veri tabanı içeriyorsa buna ilişkin veri sözlüğü bulunmalıdır. Projeniz donanım da içeriyorsa bunlara ilişkin detaylar da bulunmalıdır. Kullanacağınız donanımlar arasında nasıl bağlantılar olacak; hangi veriler, hangi formatta kimden kime gidecek gibi tüm detayları belirlemiş ve raporlandırmış olmanız gerekmektedir. Projenizde arayüz bulunacaksa buna ilişkin de tasarımlarınızı netleştirip sunmalısınız. Kullanacağınız yazılım/varsa donanım teknolojilerinin neler olduğunu anlatmalı ve ayrıca varsa kullanacağınız yazılım araçları, kütüphaneleri vs varsa bunlardan bahsetmeli, nasıl hangi amaçla sisteminize entegre edeceğinizi/kullanacağınızı anlatmanız gerekmektedir. Raporunuzda, son olarak dönemin kalan kısmına ait çalışmalarınızın planını içeren bir de Gantt Chart bulunması gerekmektedir.
  • 2017-Bahar Dönemi sonunda yaptığınız demo sırasında raporunuzda grubunuza özel olarak bulunmasını istediğim, şunu muhakkak istiyorum dediğim bir şey varsa, raporunuz onu da içermelidir.
  • Sunacağınız rapordaki açık bırakılmamış, netleştirilmiş her türlü detay sizin hızlı, kolay ve sorunsuz ilerlemeniz açısından önemlidir. Netleştirilmemiş her detay, projedeki ilerleyişinizi yavaşlatacağı gibi puan kaybetmenize de yol açacaktır!
  • Demo tarih ve saati Vize sınavları zamanında ayrıca duyurulacaktır.
  • RAPORLARIN SON GÖNDERİM TARİHİ 12 Kasım 2017, Pazar, 23:59:59’DUR.

  TASARIM II DERSİ ALANLAR İÇİN DÖNEM SONU RAPORU, CD’si ve DEMOSU BİLGİLENDİRME:

  • Dönem sonunda hazırlamanız gereken rapor, projenizin en son aşamada geldiği noktadaki tasarımınızı tüm detaylarıyla anlattığınız, projenizi bir başkası ileriye taşımak isterse, raporunuza ve kodlarınıza bakarak ihtiyacı olan tüm detayları bulabildiği bir rapor olmalıdır. Vize döneminde istenen raporla içerik olarak oldukça benzeşmektedir (Gannt Chart hariç), fakat tasarımınızın son geldiği noktayı tüm detaylarıyla, eksiksiz şekilde sunmalıdır. Ek olarak yazılımınız üzerinde gerçekleştirdiğiniz testler varsa bunlara ilişkin detayları da içermelidir.
  • Raporunuza ek olarak, projenize ait kodlarınızı ve bunların nasıl çalıştırılacağına dair detaylı bir açıklama dökümanını içeren bir CD’yi teslim etmeniz gerekmektedir.
  • Raporunuzun gönderimi için son tarih 07 Ocak 2018, Pazar, 23:59:59’dur.
  • Raporunuzun ayrıca bir de yazılı çıktısını, CD’niz ile birlikte en geç 08 Ocak 2017, Pazartesi saat 17:00’a kadar bana teslim etmeniz gerekmektedir.
  • Dönem sonundaki Demo tarihleri Final sınavları zamanında ayrıca duyurulacaktır.

  RAPOR GÖNDERİMİ:

  • İlgili raporunuzu (Dosya boyutunuz 10MB altındaysa) son gönderim zamanından önce fatihgokce-at-sdu.edu.tr ye e-mail yoluyla göndermeniz gerekmektedir.
  • DOSYA BOYUTUNUZ 10MB’DAN FAZLA İSE DROPBOX LİNKİNİ E-MAİL YOLUYLA GÖNDERİNİZ. BU DURUMDA DOSYAYI İNDİRDİĞİME DAİR SİZE DÖNMEDEN DOSYA PAYLAŞIM LİNKİNİ SİLMEYİNİZ.